Jak si správně vybrat zbraň?

Jeden z nejčastějších dotazů, se kterými se často prodejci setkávají, je právě jakou si mají jejich zákazníci pořídit pistoli. Dotaz je to sám o sobě složitý. My vám proto poradíme několik základních pravidel, kterých byste se měli při výběru řídit. Zkusíme společně probrat ty nejdůležitější aspekty a pomůžeme vás nasměrovat tím správným směrem.

zbraň střelná

Hned ze začátku byste si měli uvědomit, že na trhu je opravdu nespočet druhů pistolí. My si dnes společně projdeme kousky palné a hlouběji se ponoříme na ty krátké, tzn. Pistole a revolvery. A proč právě na ně? Jedná se totiž o nejprodávanější typ, který si právě čerství majitelé zbrojních průkazů pořizují. Spousta lidí si dnes pořizuje zbrojní pas za účelem sebeobrany, což z valné většiny jsou právě pistole krátké, až daleko vzadu najdeme pár nadšenců, kteří dají přednost dlouhé pistoli, ať už se jedná o loveckou nebo sportovní.

Krátké palné

Po získání zbrojního průkazu se prozatím jistě spokojíte s jednou menší pistolí a nebude si jich chtít pořizovat hned několik najednou. Spousta nováčku se proto rozhodne pro rozumný kompromis v podobě malé a kompaktní ráže. Pro mnohé nebude tedy žádnou novinkou, že mnoho nováčků sáhne právě po pistoli Glock 19.
Před samotným výběrem bychom měli zvážit několik hledisek a na jejich základě stanovit parametry, podle kterých si pistoli vybereme.

  • Účel (sebeobrana, skryté nošení, sport, hobby střelba, kompromis)
  • Ráže (výkon nebo ekonomika provozu, případně kompromis)
  • Konstrukce (pistole/revolver, materiál ze kterého je pistole vyrobena, mechanismus spouště)
  • Cena, kterou jsme ochotni utratit – na bazaru zbraní můžete najít i levnější kousky

bazar

Pokud chcete zbraň pro každodenní nošení, ideální bude ta s malými rozměry a hmotností, která si ale ponechá palební výkon. Pokud však jde však o váš první kousek, nemusí jít vždy o zcela správnou volbu, neboť kompaktní pistole mají zpravidla horší úchop a naopak jsou obtížněji ovladatelné při střelbě.